info@kavoshtebco.ir​

02165536644

اشتراک گذاری

انکوباتور چیست؟

انکوباتور چیست؟

کشت در یک چمبر صورت می گیرد، که در آن نه فقط دما، بلکه رطوبت و دی اکسید کربن باید قابل کنترل باشد. همچنین در بعضی از کاربردها اکسیژن و نیتروژن نیز قابل تنظیم می باشند. انکوباتور های دی اکسیدکربن معمولا ظرفیتی بین 50 تا 300 لیتر و دمایی حدود 4 تا 8 درجه بیشتر از دمای اتاق تا 60 درجه را کنترل می کنند. طراحی انکوباتور ها معمولا از استنلس استیل 304 ضد خوردگی است. همچنین برخی از تولید کنندگان برای جلوگیری از نشست میکروب و تمیز کردن آسان ، سطح داخلی را با الکترو پولیش صافتر می کنند. به منظور مشاهده محفظه داخل انکوباتور بدون تاثیر جو در ، انکوباتورهای CO2 معمولا مجهز به یک درب شیشه ای داخلی هستند.

انکوباتور

تنظیم رطوبت در انکوباتور

درجه حرارت طبیعی در در داخل انکوباتور دی اکسید کربن CO2 incubator ( تقریبا همان دما بدن انسان (37 درجه سانتی گراد) است. نکته مهم حفظ رطوبت به شیوه ای کنترل شده است به طوری که شبنم در داخل چمبر تشکیل نشود.

این کار در عمل از دو طریق امکان پذیر است یکی از طریق قرار دادن ظرف آب در داخل سینی و دیگری رطوبت زایی و یا رطوبت زدایی از طریق یک منبع خارجی به داخل چمبر.
آب خالص (pw) از طریق منبع خارجی گرم میشود و بخار حاصل از آن با دوز مشخص برا کنترل رطوبت به داخل انکوباتور تزریق می شود. کنترل فعال رطوبت تضمین می کند که رطوبت مورد نیاز پس از هر بار باز و بسته شدن درب به سرعت به دست می آید.

گرمایش چمبر

حفظ شرایط مطلوب در یک انکوباتور برای رشد و محافظت از نمونه ها کاملا ضروری است. به همین دلیل طیف وسیعی از سیستم های گرمایشی مختلف در عمل وجود دارند که در بخشی از فن برای گردش هوا و در بخشی دیگر از سیستم های گردش عاری از اغتشاش (کانوکشن) استفاده می شود.
گرمایش بسیاری از انکوباتورهای CO2 توسط یک ژاکت هوای گرم و در برخی موارد توسط ژاکت آب گرم پشتیبانی می شوند.
نکته حائز اهمیت یکنواختی دما، پایداری دمایی، زمان سریع ریکاوری بعد از باز بودن درب محفظه و همچنین ثابت نگه داشتن دما بعد قطع برق می باشد. در همین زمان استفاده از عایق دور چمبر سبب جلوگیری از تشکیل شبنم می گردد.
بعضی از تولید کنندگانی از دو روش فوق برای گرمایش استفاده نمی کنند، چمبر را مستقیما از 6 جهت گرم می کنند و سپس اطراف چمبر را کامل عایق می نمایند. این روش که بهترین روش گرمایش است انعطاف پذیری بسیار بالایی در رنج های دمایی و همچنین بهترین همگنی دما را داخل چمبر دارد.

استریلیزاسیون و رفع آلودگی Incubator

قبل از هر بارگزاری جدید، به دلیل جلوگیری از آلودگی متقابل داخل انکوباتور باید تمیز شود. به علاوه بر تمیز کردن با مواد ضدعفونی، تولید کنندگان تجهیزات، فن آوری های مختلف را توسعه داده اند، که برخی از آن ها را می توان با هم ترکیب کرد.

 بعضی از تولید کنندگان از لامپ UV برای استریلیزاسیون استفاده می کنند. برخی تولید کنندگان دیگر از تهویه دائمی هوا از طریق فیلتر استفاده می کنند. ولی از اونجايي که فیلترهای HEPA بايد جايگزين بشن نیاز به منابع اضافی از زمان و پول دارند که در هنگام خرید انکوباتور باید در نظر گرفته شود.

برخی از تولیدکنندگان پروسه استریلیزاسیونی که ارائه می دهند با استفاده از حرارت مرطوب در 90 تا 95 درجه سانتی گراد است که ساعت های زیادی طول می کشد، برخی دیگر این زمان را به چند ساعت در 120 درجه سانتی گراد کاهش می دهند. استریلیزاسیون هوای گرم بین ۱۶۰ تا ۱۸۰ درجه سانتی گراد کاملاً رایج و به عنوان یک روش امن به رسمیت شناخته شده است. DAB 10 مجموعه از استاندارد های تدوین شده دارویی آلمان است که موارد زیر در آن بیان شده است:
Hot air at 180 °C: At least 30 minutes
Hot air at 170 °C: At least 1 hour
Hot air at 160 °C: At least 2 hours

گزینه ای برای پاکسازی و یا استریل اتوماتیک چمبر ، اتصالات و سنسور ها معیاری برای کیفیت بیشتر در انکوباتورهای مدرن CO2 است.

شرکت کاوش طب آینده نگر با بهره گیری از تجربه 10 ساله در زمینه ساخت و تعمیر انکوباتور های مختلف و همچنین بهره گیری از دانش روز توانسته محصولی مشابه انکوباتور شرکت Memert چه از لحاظ ظاهر و چه از لحاظ کارکرد طراحی و تولید نماید. از انواع این انکوباتور ها می توان به انکوباتور CO2 مدل INCO2-60 SS، انکوباتور CO2 مدل INCO2-108 SS و انکوباتور CO2 مدل INCO2-160 SS اشاره کرد.

دیگر مقالات کاوش طب آینده نگر

4 پاسخ

  1. با سلام
    شما از چه روش برای استریلیتی در انکوباتور Co2 تولیدی شرکتتون استفاده کردید؟

  2. سلام جناب دکتر؛ انکوباتورهای سری INCO2 مجهز به سیستم استریل با لامپ فرابنفش در محدوده UV-C هستن.

    1. با سلام. رنج کنترل دما انکوباتور کربن دی اکسید CO2 از سه درجه بالاتر از دمای محیط تا ۶۰ درجه با دقت 0.1C

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین کاوش طب
ارسال