info@kavoshtebco.ir​

02165536644

اشتراک گذاری

انکوباتور Co2 (CO2 Incubator)

یکی از انواع انکوباتورهای مورد استفاده در آزمایشگاه ها انکوباتور CO2 است. از مهمترین ویژگی های انکوباتورهای CO2 تنظیم رطوبت و کربن دی اکسید هنگام کشت های سلولی است. با استفاده از این وسیله می توان دما و PH محیط را برای کشت سلول تنظیم کرد. انکوباتور کربن دی اکسید برای تحقیقات میکروب شناسی، بیوشیمیایی، ژنتیکی، دارویی، طیور و زیست شناسی کاربرد دارد. انکوباتور ها با توجه به کاربردشان در حجم های مختلف ساخته می شوند.

قرار گرفتن سلولها در خارج از بدن موجب اسیدی شدن سلول ها می شوند. لذا انکوباتور کربن دی اکسید مشکل سیستم بافری بی کربنات را رفع می کنند لذا وجود کربن دی اکسید در انکوباتور co2 برای حفظ سیستم بافری بسیار مهم است. علاوه بر این موضوع وجود رطوبت در انکوباتور از خشک شدن سلول ها جلوگیری می کند. رطوبت مورد نیاز بوسیله سینی آب که در کف دستگاه قرار گرفته تامین می شود. همچنین سنسورهایی که در این دستگاه وجود دارند به طور مداوم کربن دی اکسید دستگاه را اندازه میگیرند و مقدار آن را ثابت نگه می دارند.

انکوباتور CO2

چرا CO2 در انکوباتور استفاده می شود؟

در هنگام نمونه گیری و انجام آزمایش روی نمونه ها سلامت نمونه ها بسیار اهمیت دارد. نگهداری و کشت سلول ها دارای شرایط خاصی است و PH محیطی که نمونه ها در آن قرار می گیرند باید خنثی یا 7 باشد. قرار گرفتن نمونه ها در خارج از بدن آنها را در خطر اسیدی شدن قرار می دهد و نمونه ها دیگر مناسب آزمایش نیستند. در چنین شرایطی نمونه ها باید در یک محیط کشت با سیستم بافری قرار بگیرند که انکوباتور CO2 این محیط را ایجاد خواهد کرد.

اما چرا محیط کشت سیستم بافری؟ چه ویژگی در این محیط باعث شده است که نمونه ها سالم بمانند تا بتوان روی آنها آزمایش انجام داد؟ سیستم بافری در بدن انسان باعث ثبات ph خون و سلول ها می شوند و از پایین آمدن آن و اسیدی شدن نمونه ها جلوگیری می کند. بنابراین باید محیطی شبیه بدن انسان برای سلول ها ایجاد کرد.

ایجاد سیستم بافری وسیله بی کربنات امکان پذیر است. بنابراین وجود دی اکسید کربن برای ایجاد بی کربنات و درنتیجه سیستم بافری ضروری است سلول ها در سطح کربن دی اکسید با میزان 400PPM و کمی بالاتر قادر به زندگی هستند.
CO2 موجود در انکوباتور دی اکسید کربن با ترکیب با H2O که در سلول ها وجود دارد منجر به تولید بافر اسید کربنیک (H2CO3) و بی کربنات (HCO3) می شوند. ایجاد این ترکیب باعث خنثی شدن میزان ph می شود. در نتیجه در پروسه نگهداری و کشت سلول ها خللی ایجاد نمی شود.

انکوباتور کربن دی اکسید

مهمترین ویژگی های انکوباتور CO2

انکوباتور دی اکسید کربن شرکت کاوش طب، به گواه بسیاری از کاربران در شرکت ھای معتبر دارویی و مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاھی، بھترین دستگاه تولید داخل است. قابلیت ثبت لحظه ای ،HMI و نمایشگر لمسی PLC این انکوباتور با بھره گیری از سیستم کنترلی پارامترھای دما، رطوبت، دی اکسید کربن را به کاربر می دھد ھمچنین نمودار پارامترھا نیز قابل رؤیت می باشد که کار مستند سازی را آسان و معتبر می نماید.

کنترل PID دما دقت 0.2 درجه سانتیگراد را برای دستگاه فراهم کرده است. همچنین سیستم گردش هوای دستگاه باعث شده تا بهترین عملکرد در آزمون یکنواختی دما (Temperature Mapping) میسر گردد. محفظه ی تمام استیل داخل دستگاه و طراحی بدون درز و سوراخ، قابلیت نظافت و استریل آسان محفظه ی کشت را فراھم کرده است. سیستم کنترل دمای درب دستگاه از ایجاد شبنم بر روی درب شیشه ای جلوگیری می نماید.

قیمت انکوباتور

عملکرد انکوباتور کربن دی اکسید

اگر با عملکرد سیستم بافری در بدن آشنا باشید حتما می دانید که این سیستم وظیفه ثابت نگه داشتن ph خون و سلول ها در بدن را بر عهده دارد. هنگامی که سلول ها در خارج از محیط بدن قرار بگیرند محصولات حد واسط متابولیسم باعث اسیدی شدن سلول ها می شوند. برای رفع این مشکل باید یک سیستم بافری در خارج از بدن نیز برای سلول ها محیا کرد. اما چگونه؟

ایجاد یک محیط کشت دارای بی کربنات مشکل اسیدی شدن سلول در خارج از بدن را حل خواهد کرد. مشکل فقدان سیستم بافری نیز در خارج از بدن به وسیله کربن دی اکسید حل می شود. بنابراین استفاده از دستگاهی مانند انکوباتور co2 که منبع تامین کربن دی اکسید است ضرورت می یابد.

انکوباتور کربن دی اکسید محفظه ای است که قادر است دمای مناسب را با توجه به نوع جانداری که در آن قرار داده می شود تامین کند و این دما را ثابت نگه دارد. این دستگاه برای ایجاد سیستم بافری و جلوگیری از خشک شدن سلول، قادر به ایجاد رطوبت و کربن دی اکسید نیز است.

کربن دی اکسید در انکوباتور co2 معمولا توسط کپسولی که در کنار دستگاه تعبیه شده است تامین می شود. سنسورهای داخل دستگاه نیز مرتبا میزان این گاز را اندازه می گیرند تا این مقدار در حدود 5 درصد ثابت بماند. رطوبت این دستگاه نیز توسط سینی آبی که در قسمت تحتانی دستگاه قرار گرفته تامین می شود. بدین ترتیب سلول ها از خطر خشک شدن در امان خواهند بود.

نکات مهم هنگام ضدعفونی کردن انکوباتور کربن دی اکسید

تمیز کردن انکوباتور از اهمیت زیادی دارد از این رو برای این کار حتما به دستورالعمل دستگاه توجه کنید. هنگام ضدعفونی کردن انکوباتور باید به سالم ماندن کشت های داخل انکوباتور توجه کنید. بنابراین قبل از خاموش کردن دستگاه، کشت هایی که در انکوباتور کربن دی اکسید است را به انکوباتور دیگری منتقل کنید.

در صورت موجود نبودن انکوباتور دیگر می توانید از جعبه پلاستیکی ضد عفونی شده استفاده کنید. توجه داشته باشید جعبه باید در محیط گرم قرار داده شود تا نمونه ها گرم بمانند.

بعد از انتقال کشت ها به محیط جدید، طبقات را بردارید. سپس با استفاده از آب و صابون سطوح و شیشه ها را ضد عفونی کنید. شستشوی نهایی را با استفاده از آب مقطر انجام دهید. در آخر دستگاه را خشک کنید.

به هیچ عنوان مایع ضدعفونی کننده را بر روی دکمه های لمسی یا صفحه نمایش اسپری نکنید. از تمیز کردن و برخورد مواد شوینده با حسگرهای انکوباتور CO2 جدا خودداری کنید. برای تمیز کردن درب شیشه ای و واشر داخل دستگاه از اتانول 70% استفاده کنید. برای تمیز کردن قسمت بیرونی انکوباتور از آب و صابون استفاده کنید.
بعد از پایان مراحل ضدعفونی کردن انکوباتور CO2، برای پر کردن مجدد مخزن آب از آب مقطر استریل استفاده کنید. هنگامی که دستگاه به درجه حرارت مشخص شده رسید، گاز co2 را باز کنید. وقتی دستگاه به شرایط تنظیم شده رسید می توانید نمونه های کشت شده را برگردانید.

مشخصات فنی انکوباتور CO2 کاوش طب

از انواع انکوباتورهای تولید شده در شرکت کاوش طب انکوباتور CO2 مدل INCO2-60 SS، انکوباتور CO2 مدل INCO2-108 SS، انکوباتور CO2 مدل INCO2-160 SS، انکوباتور کربن دی اکسید مدل INCO2-240 SS، انکوباتور Co2 مدل INCUBE-120 و انکوباتور یخچالدار کربن دی اکسید مدل INCO2-160 R SS است که در ظرفیت های 60، 108، 120، 160 و 240 لیتر تولید شده است. در ادامه مشخصات فنی این انکوباتورها را قرار داده ایم.

جنس بدنه دستگاه: استیل 304 نگیر طرح دار

چمبر: استیل آیینه ای

الکتروپولیش 304 نگیر

دما: کنترل دما از 15 درجه سانتی گراد تا 50 درجه سانتی گراد با دقت 0.1 در محدوده گرم و 0.5 در محدوده سرد

رطوبت: نمایش از 0 تا 100 درصد با دقت A 1% RH

مقدار CO2: تنظیم از 0 تا %20 با دقت 0/1 درصد

کنترلر انکوباتور: PLC زیمنس

سایر مزایا: امکان نظافت راحت، سنسور دی اکسید کربن مادون قرمز با دقت بالا

شرایط محیطی: امکان نظافت راحت، سنسور دی اکسید کربن مادون قرمز با دقت بالا

سفارشی سازی: امکان ساخت در حجم ھای دیگر، تغییر سایز نمایشگر، نمایش و کنترل اکسیژن جھت رشد جنین و IVF ، امکان کنترل از روی گوشی همراه و PC و…

دیگر مقالات کاوش طب آینده نگر

9 پاسخ

 1. با سلام
  ممنون از شرکتت خوبتون
  هر دفعه برای مشاوره خرید تماس گرفتم بسیار خوب پاسخگو بودید.
  این محصولتون بسیار با کیفیت و با قیمت مناسب است.
  از زمانی که گرفتم هیچ مشکل خاصی نداشتم.
  تشکر

  1. با سلام
   انکوباتور های کربن دی اکسید شرکت کاوش طب در ظرفیت های 60، 108، 120، 160 و 240 تولید می شوند. جهت دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انکوباتور های CO2 کاوش طب با شماره 02165536644

   تماس برقرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین کاوش طب
ارسال