info@kavoshtebco.ir​

02165536644

اشتراک گذاری

هود میکروبیولوژیکی لامینار (Laminar Flow Hood)

هود میکروبیولوژیکی لامینار (Laminar Flow Hood)

اهیمت هودهای آزمایشگاهی به سبب حفظ سلامت کارکنان و نمونه های آزمایشگاهی باعث شده است که این تجهیزات از ضروری ترین دستگاه هایی باشد که در آزمایشگاه ها و کلین روم ها مورد استفاده قرار بگیرد. هنگامی که قصد خرید هود برای آزمایشگاه خود را دارید باید اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشید تا نوع درست را انتخاب کنید. هودهای آزمایشگاهی با توجه به کاربرد آن در انواع و اندازه های مختلف ساخته می شوند. پرکاربرد ترین هود های مورد استفاده در آزمایشگاه ها هودهای شیمیایی و هود لامینار هستند.

شرکت کاوش طب آینده نگر در راستای جلب رضایت مشتریان خود با تولید انواع هودهای شیمیایی و هود میکروبیولوژیکی لامینار توانسته است از رقبای خود پیشی بگیرد و با ساخت انواع هود در ظرفیت های مختلف رضایت کاربران خود را جلب کند. در ادامه شما را با مشخصات هود لامینار فلو Laminar Flow Hood آشنا خواهیم کرد تا با اطلاعات کاملی خرید خود را انجام دهید.

هود لامینار

هود لامینار چیست؟

هود لامینار از انواع هودهای آزمایشگاهی است که وظیفه محافظت از کارکنان، محیط و نمونه های آزمایشگاهی را دارد. محفظه این هود کاملا بسته و از جنس استیل است. وظیفه این هود آزمایشگاهی جلوگیری از ورود هوای آلوده به محل استقرار نمونه ها است. در ساختار هود لامینار فلو از فیلتر HEPA استفاده شده است. این فیلتر وظیفه پاک سازی هوای وارد شده به هود را دارد. در ساخت این هود نهایت دقت باید بکار گرفته شود. وجود هر گونه درز در این هود باعث ورود آلودگی به دستگاه و آسیب به نمونه ها می شود.

بر اساس در خواست مشتری این هود می تواند در دو نوع افقی و عمودی ساخته شود. در برخی از هودهای لامینار لامپ UV-C جهت از بین بردن میکروب وجود دارد. این لامپ با استریل کردن محیط آزمایش از آسیب به نمونه ها توسط آلودگی های محیط جلوگیری می کند. بنابراین اهمیت هود میکروبیولوژیکی لامینار در حفظ سلامت کارکنان و جلوگیری از انتقال آلودگی محیط به مواد درون محفظه هود غیر قابل انکار است.

هود میکروبی از کدام نوع آلودگی ها محافظت میکنند ؟

وجود هود میکروبی در مکان هایی که خطر آلودگی وجود دارد جهت حفاظت از پرسنل، تجهیزات و عوامل میکروبیولوژیکی ضروری است. در ادامه 4 گروه از عوامل خطر ساز معرفی خواهد شد که هود میکروبیولوژیکی لامینار برای حفاظت در سه گروه اولیه کاربرد دارد.

گروه 1 : عوامل زیستی که احتمال ابتلای انسان به بیماری در آن بسیار پایین است.

گروه 2 : پتانسیل خطرناک بودن را دارند، اما در صورت سرایت به جامعه قابل کنترل ودرمان است.

گروه 3 : پتانسیل تبدیل به بیماری شدید انسانی را دارند، اما در صورت سرایت درمان آن نیز وجود خواهد داشت.

گروه 4 : گروه آخر خطراتی هستند که امکان ابتلا به بیماری جدید انسانی بدون هیچگونه پیش گیری و درمان موثر وجود دارند.

هود لامینار فلو

انواع هودهای لامینار

هودهای لامینار در انواع و کلاس های مختلفی ساخته می شود. در ادامه ضمن معرفی انواع این هودها ویژگی هر نوع نیز برای شما شرح داده می شود.

هود عمودی

هود لامینار عمودی جهت کار در مکان هایی است که حجم مواد و وسایلی که در زیر هود قرار میگیرند، بزرگ است. از ویژگی های این هود این است که هوای خارج شده از هود به صورت مستقیم به تکنسینی که مشغول کار با هود است برخورد نمی کند.

هود افقی

هود لامینار افقی هنگام کار با نمونه های حساس اهمیت ویژه دارد زیرا در این مدل نمونه به فیلتر HEPA نزدیک خواهد بود. در این صورت هوا مستقیم به سمت نمونه برخورد نمی کند.

انواع هود میکروبیولوژیکی لامینار شرکت کاوش طب

از مهمترین محصولات شرکت کاوش طب آینده نگر هود میکروبیولوژیکی لامینار است این هود ها در دو نوع Class II A2 و Class II B2 ساخته می شوند. از مهمترین ویژگی این هود ها کیفیت بالای ساخت است. Laminar Flow Hood ساخت کاوش طب، مطابق با بروزترین استاندارد های روز ساخته می شوند. با توجه به اینکه وظیفه هود آزمایشگاهی جلوگیری از نفوذ آلودگی به نمونه های آزمایشگاهی و پرسنل آزمایشگاهی است، شرکت کاوش طب هودهای خود را با بالاترین سطح ایمنی تولید می کند. هم اکنون هودهای میکروبیولوژی لامینار کاوش طب در ظرفیت های 100، 130 و 160 تولید می شوند.

این هود ها مجهز به میکروکنترلر جهت اجرای انواع برنامه های پاکسازی محیط هستند. نمایشــگر با کیفیت و صفحه کلید پلی کربنات میکروبیولوژیکی لامینار مقاوم در برابر اکثر مواد شوینده و استریل کننده هستند. کابین داخلی هود کاملا ضد زنگ بوده از این رو قابلیت نظافت و ضد عفونی دستگاه در محیط آزمایشگاه به راحتی میسر می شود. هود لامینار فلو دارای قابلیت جابجایی است. بالابر برقی هود نیز به کاربر کمک می کند تا به میزان دلخواه درب کابین را تنظیم کند. در ادامه می توانید با ورود به بخش هود های لامینار با مشخصات فنی انواع هود لامینار کاوش طب بیشتر آشنا شوید.

مهمترین نکات نصب هود لامینار فلو

در این قسمت به بررسی نکاتی جهت نصب و راه اندازی هود میکروبی می پردازیم. برای عملکرد بهتر هود لامینار فلو توجه به این نکات ضرروری است.

 1. هنگام نصب هود میکروبیولوژیکی لامینار اولین نکته ای که باید به آن توجه کنید محل نصب هود میکروبی است. جهت عملکرد صحیح، محل نصب یا قرار گیری این هود باید با انواع سیستم های تهویه فاصله داشته باشد. همچنین این نوع هود در کنار هود دیگری نباید نصب شود ؛مثلا هود شیمایی
 2. وجود یک رابط الکتریکی و پریز برق با سیستم اتصال به زمین الزامی است.همچنین لوازم کنترل و ایمنی در کنار این هود باید وجود داشته باشد.
 3. هود لامینار فلو باید بر روی میزی با استحکام بالا قرار گیرد. ارتفاع هود باید به گونه ای باشد که کاربر بتواند به آسانی با هود کار کند.
 4. با توجه به اینکه وظیفه هود بیولوژیکی تهویه محیط نمونه گیری و اتاق است، فضایی که هود میکروبی در آن قرار میگیرد باید وسیع باشد و ارتفاع اتاق نیز مناسب باشد.
 5. برای هود لامینار کلاس B هنگام نصب کانال کشی صورت می گیرد. همچنین دریچه تنظیم کننده جریان هوا نیز در این مدل ضروری است.
 6. هنگام ساخت اتاقی که در آن هود قرار داده خواهد شد لوله کشی گاز باید به گونه ای باشد که هود به راحتی بتواند به اتصال گاز متصل شود.
 7. بررسی دوره ای هود بسیار مهم است. قطعات هود در دوره های مشخص مورد ارزیابی قرار بگیرد تا هود به درستی کار کند.

قیمت هود لامینار

هودهای لامینار در انواع و کلاس های مختلف ساخته می شوند. شرکت کاوش طب در راستای جلب رضایت مشتریان خود با ساخت انواع هودهای لامینار سفارشی گام مهمی در تولید با کیفت ترین هودهای لامینار برداشته است. برای اطلاع از قیمت هود لامینار و دریافت مشاوره تخصصی با تلفن 02165536644 تماس حاصل کنید.

هود میکروبیولوژیکی لامینار

اجزای هودهای لامینار

هود لامینار از اجزای مختلفی تشکیل شده است که هرکدام نقش مهمی در این دستگاه ایفا می کنند. در ادامه با اجزای مختلف این هود میکروبیولوژیکی لامینار آشنا می شویم.

بدنه دستگاه
محفظه کار از جنس استیل ضد زنگ
کانال کولر برای ایجاد فشار منفی
لامپ UV جهت استریل سازی محفظه کار
درب محافظ متحرک و یا ثابت شیشه ای
صفحه کلید جهت کنترل عملکرد دستگاه
موتور هود

فیلتر HEPA

مخزن انتقال نمونه

انواع فیلتر هود میکروبیولوژیکی لامینار

خطرات زیستی ناشی از فعالیت در فرآیند های بیولوژیکی، ساختار این هود را ملزم به داشتن دو نوع فیلتر بر روی آن کرده است. فیلتر اولیه و ثانویه با توجه به مشخصات و ویژگی هایی که دارند این خطرات را به صفر می رسانند.
قرار گرفتن فیلتر اولیه بر روی هود میکروبی لامینار منجر به افزایش عمر فیلتر هپا خواهد شد. این فیلتر ذرات معلق بزرگ در هوا نظیر گرد و غبار را فیلتر خواهد و در نقش یک پیش فیلتر قبل از فیلتر هپا عمل خواهند کرد. از این رو دوام و عمر فیلتر هپا بیشتر می شود.
فیلتر هپا وظیفه پاکسازی محیط داخل هود میکروبیولوژیکی لامینار را دارد. این فیلتر با جذب ۹۹.۹۹ درصدی اتاقک هود را از هرگونه میکروارگانیسم پاک می کند. توجه داشته باشید که در کلاس هود های II ، Type A این فیلتر ها ۷۵ درصد هوای ورودی به کابین هود لامینار را بازیافت کرده و فقط ۲۵ درصد آن از اگزاست خارج می شود. از این رو فیلتر هپا دوام بیشتری می آورد و امنیت آزمایشگاه نیز بیشتر می شود.

نکات مهم استفاده از Laminar Flow Hood

هنگام کار با هود آزمایشگاهی رعایت نکات ایمنی و توجه به دستورالعمل های کار با دستگاه از مهمترین مواردی است که تکنسین های آزمایشگاه باید به آن توجه کنند. در ادامه مهمترین نکات مهم استفاده از هود لامینار فلو را مطالعه خواهید کرد:

 • حداقل 5 دقیقه قبل از شروع به کار در آزمایشگاه هود را روشن کنید تا هوای محفظه تخلیه و هوای تازه جایگزین شود.
 • مطمئن شوید جریان هوایی که در زیرهود در حال جریان است کاملا بدون پارتیکل است.
 • قبل از شروع کار لامپ فرا بنفش هود را خاموش کنید.
 • هنگام کار با هود لامپ فلورسنت آن را روشن نمایید.
 • از کار با مواد شیمیایی پر خطر در زیر هود جدا پرهیز کنید.
 • ضد عفونی کردن محیط داخلی و خارجی هود قبل و بعد از کار با دستگاه از الزامات کار با هود لامینار است.
 • هنگام کار با هود لامینار برای محافظت از دست ها و جلوگیری از بروز آسیب از دستکش استفاده کنید.
هود Laminar

کلاس های هود لامینار

هودهای لامینار به دلیل ویژگی ها پرکاربرد آن به وفور در آزمایشگاه ها و کلین روم ها استفاده می شوند. هود میکروبیولوژیکی لامینار علاوه بر محافظت از نمونه ها و کاربر وظیفه محافظت از کاربر در برابر آلودگی های ناشی از نمونه های خطرناک در آزمایشگاه را بر عهده دارد. هود لامینار در سه کلاس ساخته می شوند که با توجه به کاربرد آن در آزمایشگاه می توانید هود مناسب را انتخاب کنید.

هود کلاس یک

هود لامینار کلاس یک وظیفه محافظت از تکنسین های آزمایشگاه را فراهم می کنند. این هود نمی تواند محیط کشت را در برابر نفوذ آلودگی ایمن کند اما می تواند محافظ خوبی برای محل نگهداری نمونه ها باشد. این کلاس از هودهای لامینار شباهت زیادی به هودهای میکروبی از نظر طراحی و جریان هوا دارد.

هود کلاس دو

هنگام کار با مواد پرخطر هود لامینار فلو کلاس یک ایمنی چندانی ایجاد نمی کند بنابراین لازم است از کلاس بالاتری از هودهای لامینار استفاده کنیم. این هود از محیط کشت در برابر آلودگی محافظت می کند و محیطی ضد عفونی شده ای را برای کشت سلول فراهم می کند.

هود کلاس سه

هود لامینار کلاس سه از بالاترین سطح حفاظت در برابر آلودگی ها برای پرسنل آزمایشگاه و محیط نگهداری نمونه است

دیگر مقالات کاوش طب آینده نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین کاوش طب
ارسال