info@kavoshtebco.ir​

02165536644

اشتراک گذاری

هود لامینار کلاس 1

هودهای لامینار آزمایشگاهی در سه کلاس یک، دو و سه تولید می شوند که هر کدام کاربرد متفاوتی در بخش آزمایشگاهی دارند. هود لامینار کلاس 1 یا هود کشت بافت از پر کاربردترین هود های آزمایشگاهی است که بیشترین کاربرد آن در بخش کشاورزی است. در محیط کشت بافت ساقه یا ترکه گیاهانی که نیاز به تکثیر دارند، قرار داده می شوند. از آنجا که تکثیر گیاهان در زمان کوتاه و با بالاترین کیفیت در صنعت کشاورزی از اهمیت بالایی برخوردار است، این هود محیط مناسبی را جهت رشد و تکثیر این گیاهان فراهم می سازد. با توجه به که این هود در محیط های آزمایشگاهی کاربرد فراوانی دارد بر آن شدیم که در این مطلب در به بررسی دقیق تر این کلاس از هودهای لامینار بپردازیم.

هود لامینار کلاس 1

کاربرد هود لامینار کلاس 1

هود لامینار کلاس 1 این هود در شاخه های مختلف از جمله کشت بافت گیاهی و تلقیح میکروبی استفاده می شود.در بخش صنعتی هنگام مونتاژ قطعات حساس پزشکی که باید عاری از هرگونه گرد و غبار و میکروب باشند این نوع هود کاربرد دارد.

هود لامینار کلاس یک برای استخراج سطوح بالای ترکیبات آلی، ذرات معلق در هوا، پودرها و نمک ها بسیار مناسب است بنابراین استفاده از آن در آزمایشگاه های کشت بافت گیاهی، میکروبیولوژی، تحقیقات و توسعه داروسازی و تحقیقاتی سرطان متداول است.

در آزمایشگاه هایی که سرعت تکثیر نمونه بسیار بالا است و در عین حال تعداد پرسنل زیاد است این نوع هود بسیار کاربردی است تا پرسنل از هرگونه خطر و آلودگی احتمالی دور باشند.

مکانیزم کار هود لامینار کلاس I

ساختار هود لامینار کلاس 1 به صورتی است که هوادهی در جهت افقی خواهد بود بنابراین کاربر از هر گونه خطر و آسیب در امان خواهد بود. به طور کلی اساس هود نوع یک محافظت از کاربر است و در مورد نمونه ها هیچ گونه محافظتی ایجاد نمی کند.

این هود با استفاده از فشار منفی هوای آلوده را از اتاق خارج می کند که باعث می شود ذرات معلق آلوده از کاربر دور شود. از این رو هیچگونه گردش هوا در این هود وجود ندارد. در این هود فیلتر HEPA در خروجی اگزوز هوای آلوده ای که به سمت هود کشیده شده است را تصویه می کند. .

از ویژگی منحصر به فرد این هود که آن را به یک کاری ایده آل برای اپراتور های آزمایشگاه یا محققین کرده است سیستم کنترل دیجیتال، طراحی مناسب، کم صدا و مصرف کم انرژی است. همچنین دور فن در این هود به صورت پله ای قابل تغییر است و کاربر می تواند با توجه به میزان آلودگی محیط دور ن را زیاد یا کم کند.

تفاوت هود لامینار کلاس 1 و 2

هود لامینار کلاس 1 و 2 در دو مورد اساسی با هم تفاوت دارند. مورد یک جهت هوادهی و مورد 2 نوع محافظت هود است. ساختار هود لامینار به صورتی است که هوادهی در جهت افقی خواهد بود اما در نوع دو جهت هوادهی به صورت عمودی می باشد. در نوع کاربر از هر گونه خطر و آسیب در امان خواهد بود اما نوع دو تمرکز بر محافظت از نمونه ها است.

هود لامینار کلاس یک

قیمت هود لامینار کلاس 1

اگر بخواهیم مقایسه ای از نظر قیمت بین انوع هود میکروبیولوژیکی لامینار در کلاس های مختلف داشته باشم با توجه به پیچیدگی ها و امکانات هود لامینار نوع سه، این کلاس از دو نوع دیگر از قیمت بالاتری برخور دار است. در رده بعدی قیمتی هود لامینار کلاس I قرار دارد. هود لامینار کلاس دو دارای کمترین قیمت در دسته بندی هود ها می باشد.

نکات ایمنی در کار با هود لامینار کلاس یک

هنگام کار با هر دستگاه که با سلامت کاربر درگیر است استفاده از نکات ایمنی از اهمیت بالایی برخوردار است. سلامت کاربرانی که در آزمایشگاه ها مشغول کار هستند به دلایل مختلف از جمله سر و کار داشتن با نمونه های آزمایشگاهی و همچنین قرار گرفتن در محیط آلوده در معرض خطر می باشد. بنابراین پیش از شروع کار محیط با مواد ضدعفونی کننده مانند الکل ضدعفونی شود. همچنین لامپ UV تعبیه شده در هود لامینار کلاس 1 می تواند محیط را عاری از مواد آلوده و خطرناک کند. بعد از اتمام کار هم حتما محیط را ضد عفونی کنید. استفاده از ماسک و عینک برای کاربران آزمایشگاه از الزامات هنگام کار در آزمایشگاه است.

دیگر مقالات کاوش طب آینده نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین کاوش طب
ارسال