info@kavoshtebco.ir​

02165536644

اشتراک گذاری

شیکر اوربیتالی مخصوص انکوباتور دی اکسید کربن ( انکوباتور شیکردار )

انکوباتور شیکردار چیست؟

انکوباتور شیکردار تلفیقی از دو دستگاه انکوباتور و شیکر آزمایشگاهی است. این دستگاه علاوه بر اینکه شرایط مناسب برای کشت و تکثیر نمونه های آزمایشگاهی فراهم می کند، دارای صفحات متحرک برای هم زدن نمونه های آزمایشگاهی است. شیکر تعبیه شده در انکوباتور نمونه ها را در مدت زمان تعیین شده مخلوط می کند. وجود انکوباتور هم باعث می شود در مدت زمانی که نمونه ها در حال مخلوط شدن هستنند دما به میزان دلخواه ثابت بماند و دیگر موارد مربوط به رطوبت، دما و اکسیژن و کربن دی اکسید تحت کنترل باشد. در ادامه با دو جز مهم انکوباتورهای شیکر دار یعنی شیکر و انکوباتور آشنا خواهیم شد.

شیکردار چیست ؟

 شیکر یکی از پر کاربردترین دستگاه ها در آزمایشگاه های تشخیص، اندازه گیری، کنترل کمی، کیفی و تحقیقاتی است که برای مخلوط کردن مایعات انواع لوله های آزمایشگاهی، ارلن و بالن های دارای محلول بکار می رود. این دستگاه نمونه ها را با زاویه ای مناسب یا به حالت رفت و برگشتی در مدت زمان خاصی می چرخاند تا حسابی مخلوط شوند. شیکر ها علاوه بر استفاده جداگانه در آزمایشگاه ها در دستگاه هایی مانند بن ماری و انکوباتور (شیکر انکوباتور) نیز کاربرد دارند. انکوباتور شیکردار از پرفروش ترین محصولات شرکت کاوش طب است که در بسیاری از فضاهای آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد. شرکت INFORS سوئیس از بزرگ ترین تولید کنندگان دستگاه های شیکر در جهان است.

انکوباتور شیکردار

کاربرد شیکرهای آزمایشگاهی چیست ؟

کاربرد شیکر آزمایشگاهی را می توان در آزمایشگاه های شیمی، زیست شناسی، تشخیص طبی، بیوشیمی، ژنتیک و … جستجو کرد. دلیل اصلی استفاده از شیکر، هم زدن و مخلوط نمودن نمونه ها و محیط کشت است. کاربرد این دستگاه در آزمایشگاه های تشخیصی، جهت اندازه گیری ها و انجام تست های کنترل کمی و کیفی در محلول های همگن می باشد. 

انواعی از شیکرها مجهز به سیستم های گرمادهی و برودتی بوده که در نقش کاتالیزوری در ازمایش ها کمک کننده اند، به ویژه در زمان هایی که دمای واکنش باید تا دمای خاصی پایین یا بالا بیاید کاربرد دارند. همچنین در فرآیند کشت ویروسی، باکتریایی، میکروبی و سلولی جهت هوادهی مناسب به محیط کشت و همچنین جلوگیری از ته نشین شدن مواد یا محصول بسیار موثر می باشد.
* از نوع خاصی از این دستگاه می توان در داخل انکوباتور (انکوباتور شیکردار)، یخچال و هود آزمایشگاهی استفاده کرد.

نحوه کارکرد دستگاه شیکر

دستگاه های شیکر، عموما دارای یک الکتروموتور و یک سیستم انتقال نیرو هستند تا حرکت دورانی را به انواع حرکات مکانیکی مورد نیاز تبدیل نماید. انجام عملیات در دستگاه شیکر به صورت پیوسته است. محفظه شیکر آزمایشگاهی توسط یک لایه ی فولادی پوشیده شده است که موجب کاهش سروصدای ناشی از موتور و دوام بالاتر دستگاه می گردد. شیکر انکوباتور نیز از همین پروسه جهت کار درون دستگاه Incubator استفاده می کند.

انواع حرکت دستگاه شیکر آزمایشگاهی

دستگاه های شیکر آزمایشگاهی در کل شامل حرکت های دورانی، رفت و برگشتی، چرخشی، الاکلنگی و زاویه دار و لرزشی هستند. انکوباتور شیکردار کاوش طب دارای حرکت اوربیتالی می باشد. شیکر ها ابعاد گوناگونی جهت قرارگرفتن ارلن،بالن،پلیت یا میکرو پلیت دارند.شیکرها جزء اساسی یک آزمایشگاه می باشند چراکه عملیات مخلوط کردن که به عنوان یک کاتالیزور استفاده می شود می تواند تاثیر شگرفی بر نتیجه ی ازمایش داشته باشد. در ازمایشگاه ها معمولا از چندین دستگاه شیکر با قابلیت های متفاوت استفاده می شود.انواع خاصی از شیکرها قدرت گرمادهی تا دمای خاصی را دارند. در برخی آزمایشات دما اهمیت فراوانی می یابد و باید تا درجه خاصی سرد و یا گرم شوند.

شیکر اوربیتالی مخصوص انکوباتور دی اکسید کربن

انواع دستگاه شیکر

 • شیکر ورتکس
 • شیکر صفحه ای ( رفت و برگشتی )
 • شیکر بالن
 • روتر شیکر یا شیکر آزمایشگاهی خورشیدی
 • شیکر اوربیتالی
 • شیکر انکوباتور کربن دی اکسید ( انکوباتور شیکردار)

شیکر ورتکس

این نوع شیکر دارای یک محور خارج از مرکز است که شیشه آزمایش روی آن قرار می گیرد و با حرکت چرخشی سریع محلول موجود مخلوط می شود.دستگاه شیکر ورتکس دارای دکمه ای جهت استارت لحظه ای یا کارکرد دائم است.

شیکر صفحه ای

شیکر صفحه ای دارای یک صفحه مسطح است که روی میز یا کف قرار می گیرد.این نوع شیکر صفحه ای با حرکت رفت و برگشتی محلول را مخلوط می کند .

شیکر بالن

دستگاه شیکر بالن دارای قدرت تحمل تا ده کیلوگرم محلول است.این دستگاه شیکر به صورت خطی و اوربیتالی محلول را به مدت طولانی و به طور یکنواخت مخلوط می کند.این شیکر به صورت هم زمان امکان حرکت دادن محلول ها را به صورت خطی و اوربیتالی دارد.این شیکر می تواند در تشخیص طبی،آزمایش های هماتولوژی،تحقیقات صنعتی و اهداف اموزشی بکار گرفته شود.

روتر شیکر

از انواع بسیار پرکاربرد شیکر می باشد. دارای یک صفحه است که شیشه نمونه روی آن قرار می گیرد و سپس با حرکت های زاویه دار محلول مخلوط می شود. مهم ترین نکته در استفاده از این شیکر وجود تنظیم کننده های سرعت و زاویه چرخش است

شیکر اوربیتالی

این دستگاه قدرت کارکرد با سرعت پایین را دارد و دارای صفحه ای است که لوله های آزمایش روی آن قرار گرفته و به صورت دورانی می چرخد.این شیکر در کشت میکروبی و سلولی کاربرد فراوانی دارد.می توان شیکر اوربیتالی را در یک انکوباتور قرار داد تا کمی ارتقا یابد و استفاده بهتری داشته باشد.شیشه های آزمایش معمولا توسط گیره ها و یا برخی مدل های دیگرش توسط چسب هایی نگه داری می شود.

شیکر انکوباتور یا همان انکوباتور شیکردار

شیکر انکوباتور یک شیکر است که با استفاده از انکوباتور امکان نگه داری محلول را در شرایط مناسب دمایی فراهم می کند.از مزایای این نوع شیکر می توان به تهیه اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز محیط کشت و رشد سلول ها اشاره کرد. شیکر انکوباتور می تواند محلول را در داخل محفظه مورد اطمینان مخلوط نماید.

انواع شیکر آزمایشگاهی انکوباتور یا شیکر گرمایی در واقع به عنوان یک دستگاه با دو کارایی شناخته می شود. این نوع شیکر به دلیل توانایی لرزش و ایجاد گرمای کنترل شده،اکسیژن و انرژی مورد نیاز نمونه را به طور یکسان در محیط پخش نموده و به همین دلیل از لوازم پرکاربرد در آزمایشگاه های شیمی ،غذایی ،میکروبی و سلولی بشمار می آید. در واقع شیکر انکوباتور دستگاهی است که علاوه بر توانایی تکان دادن مخلوط ،امکان نگه داشتن آن در شرایط مطلوب دمایی را نیز داراست. شیکر انکوباتور دستگاهی بسیار کارآمد برای رشد سلول می باشد.زیرا توانایی تکان دادن و تامین همزمان اکسیژن و مواد مغذی در شرایط مطلوب را دارا می باشد.

نکته مهم در انتخاب شیکر

 • در هنگام انتخاب انواع شیکر آزمایشگاهی ( مانند شیکر انکوباتور) باید به سرعت لرزش یا چرخش دستگاه و قابل تنظیم بودن آن توجه نمود. و در مورد میکسر حجم ظرف، سرعت مخلوط کردن،قابلیت تنظیم سرعت، ویسکوزیته مایع بسیار مهم است.
 • مورد استفاده اصلی شیکر ارلن در مواقعی می باشد که محلول یا مخلوط مورد نظر شما باید به مدت طولانی و یکنواخت تکان داده شود.
 • دستگاه شیکر ارلن و بالن در آزمایشگاه های گوناگون برای حل و مخلوط کردن بعضی از مواد و یا اکسیژن دهی در مواد کشت میکروبی مایع که قدرت تکثیر باکتری را در زمان کوتاهی بالا می برد نیز استفاده می گردد

مزایای منحصربه فرد شیکر انکوباتور کربن دی اکسید کاوش طب مدلCellshake_200 

 • الگوبرداری و بهینه سازی شده از مدل celltron محصول شرکت INFORS کشور سوئیس
 • دارای پنل کنترلی و تغذیه مجزا که بیرون از انکوباتور قرار می گیرد
 • عدم ایجاد بار حرارتی به دلیل استفاده از موتور با راندمان بالا و توان مصرفی بسیار پایین
 • تحمل دائمی رطوبت غیر تماسی تا 95٪
 • پوشش بدنه از استیل ضدزنگ
 • استفاده از سیم فلت جهت سهولت از لای درب انکوباتور
 • دارای صفحه ی چسب دار با قابلیت نظافت و سهولت نصب و جداسازی ارلن ها با سایزهای مختلف
 • هوادهی مناسب به محیط کشت با شعاع دورانیmm 12.5
 • تحمل بار تا 5 کیلوگرم
 • دارای کنترلر میکرو
 • دارای نمایشگر دیجیتالی زمان و سرعت دوران
 • رنج سرعت دوران 50 تا 200 rpm
 • دارای srart_stop نرم با ایجاد رمپ سرعت
 • قابلیت تنظیم تایمر تا 999ساعت
 • ادامه ی کار در صورت قطع و وصل شدن برق
 • دارای تغذیه 24 ولتی و آداپتوری است که از طریق کابل فلت انجام می پذیرد و نیاز به تعبیه ی پریز داخل انکوباتور شیکردار ندارد
 • بدون نیاز به هرگونه تعمیرات و نگهداری
دیگر مقالات کاوش طب آینده نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین کاوش طب
ارسال