شیکر اوربیتالی (Orbital Shaker)

فهرست محتوا

شیکر اوربیتالی (Orbital Shaker) 

هم زدن مواد و نمونه ها در آزمایشگاه برای جلوگیری از ایجاد رسوب و ته نشینی و سایر فعالیت های مورد نظر در آزمایشگاه بسیار اهمیت دارد. این دستگاه باید بتواند این کار را بطور متناوب و با سرعت دلخواه انجام دهد تا نتیجه مورد نظر به دست بیاید. دستگاهی که برای برآورده ساختن این هدف در آزمایشگاه ها استفاده می شود شیکر اوربیتالی نام دارد. این دستگاه ها در اندازه و ظرفیت های مختلفی ساخته می شوند. اگر شما به دستگاهی احتیاج دارید که توان هم زدن نمونه های با حجم بالا را داشته باشد شیکر اوربیتالی بهترین گزینه خواهد بود.

ویژگی های شیکر اوربیتالی

شیکر اوربیتالی یک دستگاه بزرگ است که اغلب به صورت رومیزی طراحی و ساخته می شود و وظیفه آن هم زدن نمونه های با حجم بالا است. این دستگاه دارای موتور قدرتمند و تعادلی است که وظیفه هم زدن نمونه ها را بر عهده دارد. سرعت هم خوردن نمونه ها در شیکرهای اوربیتالی قابل تنظیم است و می تواند کم و زیاد شود. همچنین این دستگاه قابلیت تنظیم زمان را دارد.

انواع شیکرهای آزمایشگاهی

اگر چه موضوع بحث ما شیکر اوربیتالی است بد نیست اطلاعاتی در مورد دیگر انواع شیکرهای آزمایشگاهی داشته باشد تا با کاربرد هر یک از آنها آشنا شوید و تفاوت هر نوع با نوع دیگر را متوجه شوید.

شیکر ورتکس یا لوله ای

اولین نوع از شیکر هایی که به شما معرفی می کنیم شیکر ورتکس یا شیکر لوله ای است. شیکر ورتکس یا لوله ای قابلیت چرخاندن ویال هایی که در آن قرار می گیرند را دارند. برای این کار ویال در صفحه ای که در شیکر قرار دارد گذاشته شده و شیکر با سرعت ثابت در زمان معینی شروع به چرخش می کند.

شیکر صفحه ای

نوع دوم از شیکرهایی که به شما معرفی می کنیم شیکر صفحه ای است. این شیکر همانطور که از نام آن معلوم است یک صفحه است. در این نوع ماده معین درون ظرف بر روی این صفحه قرار می گیرد و شیکر به صورت افقی شروع به چرخش می کند. در این نوع شیکر صفحه حاوی نمونه ها با حرکات رفت و برگشتی در زمان معین با سرعت ثابت باعث هم خوردن نمونه خواهد شد.

شیکر انکوباتور

شیکر انکوباتور که با نام شیکر حرارتی نیز شناخته می شود ترکیبی از دستگاه شیکر و انکوباتور است. در واقع این دستگاه علاوه بر بحث هم زدن نمونه ها با استفاده از ویژگی شیکر بودن قادر به تثبیت دمای نمونه در دمای دلخواه را نیز دارد. مهمترین کاربرد این دستگاه برای رشد سلول ها است. زیرا این دستگاه قادر به ایجاد محیط کشت مناسب با تامین اکسیژن و مواد مطلوب همزمان با هم زدن نمونه است.

روتور شیکر یا شیکر خورشیدی

نوع شیکری که به شما معرفی می کنیم روتور شیکر یا شیکر خورشیدی نام دارد. چرا این شیکر به این نام نامگذاری شده است؟ زاویه چرخیدن در این شیکر به چه صورت است؟ در جواب این سوالات باید بگوییم این شیکر می تواند نمونه قرار گرفته بر روی صفحه خود را در زوایای مختلف نسبت به افق و با سرعت های مختلف در زمان های معیین بچرخاند.

شیکر اوربیتالی

اما شیکر اوربیتالی که موضوع بحث ما است چه ویژگی هایی دارد؟ شیکر اوربیتالی از انواع شیکر است که دارای یک صفحه دایره وار است که عمل هم زدن نمونه ها را به صورت دورانی یا چرخشی انجام می دهد. توجه داشته باشید که این شیکر به صورتی طراحی می شود که عمل هم زدن نمونه ها را با سرعت پایین انجام دهد.

مهمترین ویژگی هایی که هنگام انتخاب شیکر های اوربیتالی باید به آن توجه کنید اندازه صفحه، اندازه ظرف نمونه، سرعت چرخش شیکر و قطر شیکر است. مهمترین استفاده این دستگاه مخلوط کردن نمونه ها و کشت میکروب ها است. اما چرا این نوع شیکر بهترین نوع برای کشت میکروب ها است. دلیل این موضوع ایجاد لرزش کم و تولید گرما به میزان بسیار کم است. از نمونه شیکرهای اوربیتالی شرکت کاوش طب شیکر اوربیتالی مخصوص انکوباتور CO2 است که شما می توانید با مراجعه به صفحه این محصول با ویژگی های آن آشنا باشید. 

قیمت شیکر اوربیتالی

شیکر اوربیتالی شرکت کاوش طب در اندازه و ظرفیت های متفاوت طراحی و ساخته می شوند. طراحی کاربر پسند، کاربری راحت و استفاده از بهترین مواد اولیه در ساخت شیکر از مهمترین ویژگی های شیکرهای اوربیتالی کاوش طب است.
در صورتی که خواستار اطلاع از قیمت دستگاه هستید، از طریق راه های ارتباطی صفحه تماس با ما با کارشناسان شرکت کاوش طب تماس حاصل کنید. کارشناسان ما ضمن ارائه مشاوره رایگان به شما عزیزان، قیمت روز دستگاه را در اختیار شما خواهند گذاشت.

شیکر اوربیتالی

چرا Orbital Shaker ساخت کاوش طب

طی سال ها فعالیت شرکت کاوش طب بازخوردهای مثبت خریداران و رضایت آن ها از محصولات کاوش طب مشوق ما در این راه بوده است و توانسته ایم روز به روز محصولات خود را با فناوری های روز مطابقت دهیم. برخی از مهمترین ویژگی های شیکر اوربیتالی کاوش طب که توانسته است نظر مشتریان محترم را جلب کند این موارد بوده است:

 • قیمت بسیار مناسب با توجه به کیفیت بسیار بالای دستگاه
 • گارانتی محصول
 • موتور قدرتمند دارای توانایی کار دائم و بدون وقفه
 • سینی با کیفیت، بدون انحراف و در ظرفیت های گوناگون
 • دورسنج و تایمر دقیق دیجیتالی

شیکر اوربیتالی مخصوص انکوباتور CO2 کاوش طب

ابعاد مفید صفحه شیکر

۴1۰×۲۹۰ میلیمتر

وزن بارگذاری

تا ۵ کیلوگرم

شعاع شیک
10 میلیمتر
سرعت قابل تنظیم

از ۵۰ تا ۲۰۰ دور بر دقیقه

زمان قابل تنظیم
دائم کار / تایمر 1 تا ۹۹۹ دقیقه
ال سی دی کاراکتری

2*16 Blue Backlight

مزایای CELLSHAKE-200

 1. پنل کنترل و منبع تغذیه، خارج از انکوباتور قرار میگیرند.
 2. استفاده از موتور دایرکت درایو سروو براشلس (بدون استفاده از تسمه و چرخدنده)
 3. بار حرارتی بسیار ناچیز بدون اخلال در عملکرد دستگاه انکوباتور در تنظیم دما.
 4. ارتفاع کم و ابعاد مناسب جهت قراردادن در اکثر انکوباتورها.
 5. استفاده از استیل ضدزنگ و آلومینیوم آنودایز برای تحمل شرایط رطوبت بالا در انکوباتورهای CO2
 6. پد چسبی مخصوص که نصب و جدا کردن ارلن را بسیار آسان و مطمئن میکند و مایع داخل ارلن کاملا قابل مشاهده است.
 7. استارت اتوماتیک در صورت قطع و وصل برق.

در طراحی و ساخت این شیکر از مدل CELLTRON برند معروف INFORS اقتباس شده زیرا شرکت INFORS این نوع شیکر را به سفارش کمپانی Memmert جهت استفاده در انکوباتور های Co2 (که رطوبت بالایی دارند )تولید و به بازار عرضه کرده است.

دیگر مقالات کاوش طب آینده نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین کاوش طب
ارسال