info@kavoshtebco.ir​

02165536644

اشتراک گذاری

بن ماری شیکر دار (Shaking Water Bath)

بن ماری شیکر دار (Shaking Water Bath)

در رده بندی تجهیزات آزمایشگاهی به طور جداگانه با هر یک از دستگاه های بن ماری و شیکر آشنا شدید. در این مطلب قصد داریم دستگاه بن ماری شیکر دار را زیر ذره بین ببریم و به شما معرفی کنیم.

دستگاه بن ماری

قبل از بررسی دستگاه بن ماری شیکر دار، معرفی دستگاه بن ماری ضروری است. دستگاه بن ماری از پر استفاده ترین دستگاه ها در آزمایشگاه است. این دستگاه به منظور گرم نگه داشتن محلول در یک دمای ثابت با استفاده از آب است. این دستگاه با محدوده کاری دمای اتاق تا 100 درجه قابلیت ثابت نگه داشت دما در مقدار دلخواه را دارد. کاربرد این دستگاه انجام تست های سرم شناسی، دارویی، بیوشیمی و … در آزمایشگاه های آموزشی، تحقیقاتی و کاربردی است. دستگاه بن ماری از اجزای مختلفی ساخته شده است. این دستگاه دارای مخزن دو جداره استیل، المنت، دماسنج و ترموستات است.

هدف از استفاده مخزن دو جداره در این دستگاه ثابت نگه داشتن دمای مورد نظر است. این مخزن دو جداره با ایجاد عایق از هدر رفت گرما جلوگیری می کند. المنت نیز در دستگاه بن ماری نقش گرم کردن آب دستگاه را دارد. المنت بن ماری با توجه به ظرفیت بن ماری ساخته می شود. این قطعه برای جلوگیری از تماس مستقیم آب و الکتریسیته کاملا عایق بندی شده است.

دو جز مهم دیگر در دستگاه بن ماری دماسنج و ترموستات است. دما سنج های آنالوگ و دیجیتال به طور مکرر با اندازه گیری دمای آب دستگاه از افت دمای دستگاه جلوگیری می کنند. در واقع دمای اندازه گرفته شده توسط دما سنج به ترموستات برای کنترل دما فرمان می دهد. تعامل این دو جز با یکدیگر در بن ماری از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا هرگونه تغییر دما در فعالیت آنزیم تاثیر گذار است.

از پرفروش ترین دستگاه های بن ماری شرکت کاوش طب بن ماری 27 لیتری و بن ماری 7 لیتری است. برای مطالعه مشخصات این دو دستگاه به صفحه محصولات سایت مراجعه کنید.

بن ماری شیکر دار

شیکر آزمایشگاهی

شیکر آزمایشگاهی از مهمترین تجهیزات موجود در هر آزمایشگاه یا سایت های تحقیقاتی است. این دستگاه با هم زدن مداوم نمونه ها از ته نشینی ماده جلوگیری می کند. این دستگاه علاوه بر این وظیفه با هم زدن نمونه تا مقدار دلخواه برای رسیدن به هدف مورد نظر در آزمایشی مورد استفاده قرار می گیرد. شیکرهای آزمایشگاهی در ظرفیت ها و اندازه های متفاوت ساخته می شود. انواع شیکر های آزمایشگاهی شیکر ورتکس یا لوله ای، شیکر صفحه ای، شیکر انکوباتور، روتور شیکر یا شیکر خورشیدی، شیکر های افقی و شیکرها ی عمودی و شیکر اوربیتالی است.

شرکت کاوش طب از معتبرترین سازنده های انواع شیکرهای آزمایشگاهی در کشور است. از شیکرهای شاخص این شرکت دستگاه بن ماری شیکر دار و شیکر اوربیتالی مدل Cellshake-200 است که مخصوص استفاده در انکوباتور کربن دی اکسید است. این دستگاه دارای قدرت دوران 50 تا 200 rpm است. از دیگر ویژگی های این دستگاه استارت و استاپ نرم، شیک اوربیتالی 20mm، پد چسبدار استیکری دائمی، کارکرد دائم در رطوبت بالا و دمای کشت است.

دستگاه بن ماری شیکر دار

در این قسمت به معرفی دستگاه بن ماری شیکردار که موضوع بحث ما است می رسیم. بن ماری شیکر دار همانطور که از اسم این دستگاه پیدا است ادغام دو دستگاه بن ماری و شیکر است.

 این دستگاه در آزمایشگاه ها علاوه بر ثابت نگه داشتن دما به وسیله دستگاه بن ماری عمل شیک را نیز انجام می دهد. این دستگاه همزمان با گرم نگه داشتن محلول بوسیله بخار آب بوسیله ویژگی شیکر دستگاه عمل مخلوط کردن نمونه را نیز انجام می دهد. بن ماری های شیکر دار در ابعاد و ظرفیت های متفاوت و با بهره گیره از انواع شیکر ها اوربیتالی و شیکر های افقی و شیکرها ی عمودی ساخته می شود .

بن ماری شیکردار

کاربردهای بن ماری شیکر دار

بن ماری شیکر دار در انواع آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد. اما اعم استفاده این دستگاه برای تست های مولکولی hpv و hcv و ژنتیکی که با تکنیک reverse line blot ( کیت های استریپ ) بررسی می گردد، است.

اجزای بن ماری شیکردار 

 • المنت
 • دماسنج
 • ترموستات
 • همزن
 • مخزن
 • شیکر
 • کلیدهای کنترل
 • فیوز
 • درب

مهمترین نکات استفاده از دستگاه بن ماری شیکر دار

هنگام استفاده از دستگاه بن ماری شیکر دار به این نکات دقت کنید:

 • دستگاه بن ماری باید در سطحی صاف قرار بگیرد.این سطح باید تحمل وزن دستگاه را داشته باشد.
 • هنگام وصل کردن دستگاه به برق توجه داشته باشید که دارای سیم ارت ( اتصال به زمین) باشد.
 • همواره مقدار آب دستگاه را چک کنید. کمبود آب در دستگاه خسارت های جبران ناپذیری به دستگاه می زند.
 • بن ماری شیکردار نباید در دسترس گردش هوا قرار بگیرد.
 • در صورتی که آب دستگاه آلوده به مواد شیمایی مانند مواد خورنده شد،آن را به سرعت عوض کنید.
دیگر مقالات کاوش طب آینده نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین کاوش طب
ارسال