info@kavoshtebco.ir​

02165536644

هود پاتولوژی

حتما پیش از این واژه پاتولوژی به گوشتان خورده است. پاتولوژی در لغت به معنای آسیب شناسی است. پاتولوژی به بررسی آسیب های وارد شده به بافت ها و اعضای بدن گفته می شود. اهمیت این علم به اندازه ای بالاست که برای بررسی بافت ها و سلول ها در آزمایشگاه محیط باید به طور کامل ایزوله و بهداشتی باشد. از این رو استفاده از هود پاتولوژی در آزمایشگاه های مولکولی، سلولی و بافت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
از کاربردهای هودهای پاتولوژی، بررسی نمونه ها و مایعات گرفته شده از بدن مانند ادرار، مدفوع، خون، کیست و سلول های سرطانی است. هود پاتولوژی در این آزمایشگاه ها ، تمامی گاز ها و بخارهای سمی را به خارج از محیط هدایت می کند. بنابراین کاربرانی که در این محیط کار می کنند از خطر اینگونه گازها در امان خواهند بود. همچنین ایجاد محیطی پاکیزه و عاری از میکروب جهت صحت آزمایش های صورت گرفته بر روی نمونه ها بسیار ضرروری است.

هود پاتولوژی

هود پاتولوژی در آزمایشگاه ها چگونه کار می کنند؟

هود پاتولوژی به دلیل داشتن فیلتر کربن اکتیو بخارات مضر ناشی از نمونه یا محیط را در خود جمع می کند و باعث می شود تکنسین های آزمایشگاه از آلودگی در امان بمانند و به دیگر نمونه ها نیز آلودگی وارد نشود. همچنین در این هود ها فن های سانتریفیوژی جهت گردش هوا تعبیه شده است. از آنجا که در این آزمایشگاه ها از موادی مانند الکل و فرمالین در زیر هود استفاده می شوند تکنسین های آزمایشگاه هنگام آزمایش از بخار ناشی از این مواد اذیت خواهند شد، بنابراین فن و فیلتر های هود تخصصی پاتولوژی این گاز ها را به خارج از کابین هدایت خواهد کرد.

یک نکته در خصوص فیلتر هودهای پاتولوژی

فیلتر هود پاتولوژی از جنس کربن اکتیو می باید. این فیلتر دارای عمر مشخصی است و پس از کار کردن در مدت مشخصی راندمان خود را از دست می دهد و قادر به فیلتر مواد مضر محیط نیست. به طور معمول عمر مفید این فیلتر 4000 ساعت است. با این حال این مقدار به دیگر فاکتورها مانند میزان استفاده و مکان استفاده و نمونه قرار داده شده در آن بستگی دارد. بنابراین اگر در آزمایشگاه خود از این نوع هود استفاده می کنید به تعویض به موقع فیلتر آن توجه داشته باشید.

ساختار هود تخصصی پاتولوژی

در این بخش قسمت های مختلف یا اجزای هود تخصصی پاتولوژی را معرفی خواهیم کرد.

  • سینک
  • شیر آب
  • فن سانتریفیوژ جهت گردش هوا
  • فیلتر، شامل فیلتر هپا، فیلتر جذب شیمیایی و فیلتر کربن اکتیو
  • شیر گاز
  • لامپ UV
  • کابینت زیر هود
  • درب شیشه ای
هود تخصصی پاتولوژی

تفاوت هود پاتولوژی و هود لامینار

هودهای پاتولوژی از لحاظ عملکرد شباهت زیادی به هودهای میکروبیولوژیکی لامینار دارند. فیلترهای هر دو هود از نوع فیلتر هپا است و در هر دو نوع هود لامپ UV تعبیه شده است. اما تفاوت این دو نوع هود در جنس بدنه می باشد. از آنجا که هود پاتولوژی از حساسیت زیادی هنگام آزمایش برخوردار است جنس آن تماما از نوع استیل ضد زنگ است. از آنجا که هنگام آزمایش پاتولوژی بافت شسته می شود کف ضد زنگ در این نوع هود یک امر الزامی است. اما در ساختار هود لامینار از ترکیب استیل و دیگر مواد مانند رنگ الکترواستاتیک نیز استفاده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دریافت مشاوره تخصصی درخواست خود را با ما در میان بگذارید

مشاوره آنلاین کاوش طب
ارسال