info@kavoshtebco.ir​

02165536644

اشتراک گذاری

استفاده از لامپ های فرابنفش در داخل بایو سیفتی کابینت

بایو سیفتی کابینت مجهز به لامپ های نور فرابنفش (UV) هستند که نور را در طول موج nm 254 (باند UV-C) برای از بین بردن آلودگی سطح داخلی تابش می کنند. برای اطمینان از خروجی انرژی کافی برای کشتن میکرو ارگانیسم ها، شدت خروجی لامپ باید به صورت دوره ای پایش شود و شدت نباید کمتر از ۴۰ میکرووات در هر سانتی متر مربع (μW/cm2) در مرکز محل کار باشد. قدرت لامپ اسمی 30 وات به طور معمول شدت تابش UV حدود 125 میکرو وات در سانتی متر مربع در فاصله یک متر از لامپ را فراهم می کند. در بسیاری از BSCs فاصله لامپ تا کف کابینت کمتر از یک متر، بنابراین شدت در سطح کار بیشتر از 125 میکرو وات در سانتی متر مربع انتظار می رود.

بایو سیفتی کابینت

مصرف انرژی UV-C برای پاکسازی و استریل سطوح در بایو سیفتی کابینت

مطالعات زیادی برای بررسی اثر ضد باکتری نور فرابنفش بر میکوتوکسین ها، اسپورها، باکتری ها، غذا، آب و کیفیت هوای داخل سالن انجام شده است. جدول زیر جزئیات مصرف انرژی UV-C لازم برای پاکسازی و استریل سطوح، به جز ویروس ها، که در آب آلوده شدند را نشان می دهد. باید توجه داشت که لامپ های فرابنفش نصب شده در داخل بایو سیفتی کابینت محدودیت هایی دارند که همه محققان و کاربران و پرسنل باید قبل از استفاده UV برای حفاظت در برابر آلودگی در مورد آنها بدانند.

لامپ های بخار جیوه کم فشار که معمولاً در Bio safety Cabinet استفاده می شوند، خاصیت ضد میکروبی تابش در طول موج 254 نانومتر برای حدود 6000 ساعت ساطع می کنند. بعد از این مدت لامپ تابش کافی را تولید نمی کند ، حتی اگر به نظر برسد به درستی عمل می کند. پیشنهاد می کنیم مطلب تفاوت Laminar flow hood و Bio Safety Cabinet را نیز مطالعه کنید.

مصرف انرژی بایو سیفتی کابینت

عوامل محدود کننده شدت تابش فرابنفش در Bio Safety Cabinet

علاوه بر این، شدت تابش فرابنفش در بایو سیفتی کابینت تا حد زیادی توسط عوامل زیر محدود می شود:

 • نفوذ: نور فرابنفش توانایی نفوذی محدودی دارد. وجود گرد و غبار یا هر ذرات دیگر بر روی لامپ یا در مسیر اشعه ماوراء بنفش مانع از توانایی نفوذی آن می شود. علاوه بر این ، مواد در داخل کابینه مانع از تابش UV برای تماس با سطح است.
 • رطوبت نسبی: اثرات ضد میکروبی لامپ UV ، در رطوبت نسبی بالای 70٪ افت بسیاری می کند..
 • عمر لامپ: لامپ های UV در داخل BIO Safety Cabinet ها برای خاصیت ضد عفونی کنندگی باید بررسی شوند. زیرا ممکن از لامپ روشن باشد ولی خاصیت تابشی موثری نداشته باشد.لامپ های فرابنفش زمانی که 70 درصد یا کمتر، از شدت تابش اولیه خود را ساطع می کنند باید جایگزین شوند. لامپ های فرابنفش نصب شده در داخل بیو سیفتی کابینت ها زمانی که شدت تابش اشعه ماوراء بنفش در سطح سینی کار از 40 میکرووات در هر سانتی متر مربع کمتر شود باید جایگزین شوند.
 • دما و چرخش هوا: خنک کردن لامپ در زیر جریان هوا باعث کاهش اثر خروجی UV می گردد.لذا می بایست از طریق رفلکتور مانع برخورد مستقیم جریان هوا با لامپ شد.
 • پاکیزگی لامپ: لامپ های UV باید اغلب تمیز شوند. لامپ های UV برای اطمینان از کارآیی آن نیاز به تعویض سالانه و تمیزکاری برنامه ریزی شده دارند. طول عمر لامپ های UV میکروب کش بسته به نوع طراحی متفاوت است. همچنین موادی که لامپ از آن ساخته شده است می تواند برخی از پرتوهای میکروب کش را جذب کند. باید لامپ ها را خاموش و با یک پد نرم مرطوب با الکل پاک کرد. پاکسازی به عهده پرسنل مسئول آزمایشگاه است.
میزان فرابنفش بایو سیفتی کابینت

در بایو سیفتی کابینت های ذکر شده توسط بنیاد ملی بهداشت (NSF ) پس از سال 1992 ممکن است لامپ نصب نشده باشد زیرا دیگر استاندارد آزمایش ثانویه NSF برای لامپ های UV وجود ندارد. استاندارد NSF-49 برای کابینت Biohazard هیچ معیار عملکردی را برای روشنایی اشعه ماورا بنفش ارائه نمی دهد و استفاده از چراغ UV در BIO Safety Cabinet را توصیه نمی کند. علاوه بر این، در دستورالعمل های جدید ایمنی زیستی کانادا نیز آمده است که استفاده از لامپ های میکروب کش تحت تابش اشعه ماورا بنفش به دلیل محدودیت اثر بخشی آن¬ها در ضدعفونی داخل BIO Safety Cabinet ها، به شدت تضعیف شده است.

اقدامات احتیاطی که در هنگام استفاده از نور فرابنفش در بایو سیفتی کابینت باید انجام شود

وزارت کار انتاریو کنترل های مهندسی و حفاظت شخصی را برای محافظت از خود در برابر منابع رایج اشعه ماورابنفش در محل کار توصیه کرده است. در زیر کنترل های مختلفی وجود دارد که در هر کجا ممکن است برای به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض و کاهش خطرات مرتبط با لامپ های میکروب کش داخل کابینت های ایمنی بیولوژیکی اجرا شده است.

کنترل های مهندسی

 • در صورت استفاده از چراغ های فرابنفش در BSC، درب هود را کاملاً ببندید.
 • تجهیزات ایمنی را بررسی کنید تا مطمئن شوید برای طول موج مورد استفاده، درجه بندی شده اند.
 • بسیاری از سطوح، به ویژه سطوح براق ، اشعه UV را منعکس می کنند. در صورت امکان، چنین سطوحی را با مواد غیر منعکس کننده اشعه ماورا UV بنفش رنگ کنید.
 • برخی از تجهیزات دارای اینترلاک داخلی هستند که در صورت به خطر افتادن ایمنی از کارکرد جلوگیری می کنند. هرگز اینترلاک ها را دستکاری نکنید و در صورت آسیب دیدگی آنها را ترمیم کنید.
 • با قرار دادن تجهیزات بایو سیفتی کابینت در یک اتاق جداگانه یا یک منطقه با ترافیک کم، دسترسی به افرادی که مستقیماً با تجهیزات کار می کنند را محدود کنید. از محافظ های شیشه ای یا پلاستیکی جاذب UV استفاده کنید.

کنترل های اداری

 • باید مراحل صحیح و ایمن آماده سازی، راه اندازی، کار در داخل و پس از کار در BSC ها را آموزش ببینند.
 • تمام مناطق بالقوه خطرناک باید به وضوح با علائم هشدار دهنده برچسب گذاری شوند. به عنوان مثال، ” خطرات UV، محافظت از چشم و پوست “

حفاظت شخصی

 • زمان و مسافت را هنگام کار با تجهیزات تولید کننده UV محدود کنید.
 • کت آزمایشگاهی و شلوار بلند بپوشید.
 • دستکش نیتریلی توصیه می شود، اما در انتخاب دستکش صحیح نیز باید خطرات دیگری را در نظر گرفت. توجه داشته باشید که قسمت های مچ دست اغلب بدون محافظت می مانند.
 • عینک باید دور بپیچد و دارای درجه ANSI-Z87 باشد. عینک / مخاطبین عادی محافظت بسیار کمی دارند!
 • شیلد صورت ترجیح داده می شود زیرا از قسمت بیشتری از پوست محافظت می کند. مردم معمولاً محافظت از چانه و گردن خود را فراموش می کنند.

تعمیر و نگهداری

 • نظارت معمول بر میزان خروجی لامپ ضروری است.
 • لامپ ها را باید ماهانه با پارچه ای نرم و مرطوب با اتانول پاک کنید.
 • لامپ نباید کار کند و قبل از پاک کردن باید برای لمس کردن خنک باشد.
 • تعویض لامپ بایو سیفتی کابینت باید براساس دستورالعمل های سازنده بر اساس میزان استفاده انجام شود.
 • اثرات بیولوژیکی اشعه ماورا بنفش، محدودیت های قرار گرفتن در معرض و اطلاعات حساسیت به نور در صفحه وب ORM در مورد تابش اشعه ماورا بنفش موجود است.
دیگر مقالات کاوش طب آینده نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین کاوش طب
ارسال