info@kavoshtebco.ir​

02165536644

اشتراک گذاری

ورتکس (Vortex)

ورتکس آزمایشگاهی از ساده ترین و در عین حال مهمترین دستگاه های آزمایشگاهی است که وظیفه مخلوط کردن نمونه های آزمایشگاهی مایع که در ویال قرار دارند را بر عهده دارند. این دستگاه در انواع آزمایشگاه های شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد اما نقش این دستگاه در آزمایشگاه های علوم زیستی بسیار پررنگ است. تعلیق سلول در آزمایشگاه های میکروب شناسی و کشت سلولی از مهمترین کاربردهای این دستگاه است. همچنین از این دستگاه در آزمایشگاه بیوشیمیایی به منظور مخلوط کردن نمونه های آزمایشگاهی استفاده می شود.

مکانیزم ورتکس برای همگن سازی و مخلوط کردن نمونه ها بسیار ساده است. این دستگاه از نیروی گریز از مرکز جهت تحریک نمونه ها استفاده می کند. نیروی گریز از مرکز در این دستگاه هر نمونه خاص را با سرعتی متفاوت به گردش در می آورد.

ورتکس

ساختار ورتکس

در این قسمت می خواهیم ساختار این دستگاه بررسی کنیم. ورتکس آزمایشگاهی با وجود ساختار ساده ای که دارد کاربرد زیادی در آزمایشگاه ها دارد. دستگاه vortex دارای یک شفت درایو متصل به موتور الکتریکی است که به صورت عمودی به دستگاه وصل شده است. این شفت به یک قطعه پلاستیکی فشرده متصل است. این قطعه پلاستیکی هنگام حرکت دایره ای دستگاه نوسان خواهد کرد. این نوسان منجر به انتقال حرکت مداری شکل به ظروف قرار داده شده در میکسر خواهد شد. حرکت مداری باعث ایجاد یک گرداب در نمونه خواهد شد. اغلب دستگاه های ورتکس با 2 یا 4 ورودی طراحی شده اند و سرعت آن ها از 100 تا 3200 دور در دقیقه طراحی شده اند.

دیگر مقالات کاوش طب آینده نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین کاوش طب
ارسال